^ Do góry

Stowarzyszenie wędkarskie

Zmiany wprowadzone w Regulaminie połowów oraz w kalendarzykach na 2021 rok.

1. Wędkarze wędkujący na tzw. zasiadkach muszą obowiązkowo posiadać maty lub kołyski.
2. Osoba, które złowi rybę powyżej górnego wymiaru ochronnego do wykonania następujących czynności: wynoszenia na brzeg, ważenia, mierzenia, wykonywania zdjęć zobowiązana jest  do posiadania maty lub kołyski.
Powyższe zapisy oznaczają, że każdy wędkarz uczestniczący w zasiadce musi posiadać matę lub kołyskę.
Wędkarze wędkujący w normalnym trybie nie są zobowiązani do posiadania maty, jednakże w przypadku, kiedy złowią rybę, której nie chcą zapisywać w kalendarzyku i zabierać ze sobą zobowiązani są prosto z podbieraka wypuścić ją do wody. Nie wolno bez posiadania maty wynosić ryby na brzeg i tam ważyć, mierzyć, robić sobie zdjęcie. Te czynności są zabronione.
3. W przypadku połowu za pomocą łódek zdalnie sterowanych na akwenach 5 i 6 należy stosować się do uregulowań zawartych na mapkach ww. akwenów. Szczegóły dostępne na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń.
Zasadą przy korzystaniu z łódek zanętowych jest, że nie wolno z danego stanowiska wypływać łódką zanętową dalej niż do połowy akwenu oraz kierunek poruszania się łódki musi być prostopadły do linii brzegowej (linię brzegową wyznacza odcinek prosty łączący lewy i prawy bok na styku z linią brzegową przy której łowimy) – mapki poglądowe.
Należy przestrzegać również, aby nie krzyżować swoich zestawów z żyłkami kolegów wędkarzy wędkujących z sąsiednich brzegów. Obowiązuje zasada, że przed użyciem łódki powinniśmy sprawdzić, zapytać sąsiada, czy nasze zestawy nie będą mu przeszkadzać w łowieniu.
Jeśli nie ma innych wędkarzy lub znajdują się w znacznej odległości nie jesteśmy zobowiązani do stosowania powyższych zasad, ale w przypadku pojawienia się innych wędkarzy musimy się do nich zastosować.
4. W odróżnieniu od roku 2020 w roku 2021 w kalendarzyku wpisujemy każdego złowionego i zabieranego suma. Sum - wymiar ochronny 70 cm - wchodzi w limit 25 szt. (10 szt. w przypadku młodzieżowych zezwoleń).
Nowością jest łowienie pstrągów. Złowione pstrągi wpisujemy na odwrocie kalendarzyka. Limit roczny wynosi 5 szt. i nie wchodzi on w limit ryb wpisywanych z przodu kalendarzyka.
Obowiązuje dobowy limit wpisywanych ryb w ilości. 2 szt., co oznacza, że możemy złowić i zabrać w ciągu jednej doby 2 pstrągi lub 1 pstrąga i 1 rybę z gatunku karp, amur, sandacz, szczupak, tołpyga, sum lub 2 szt. z tych gatunków.
5. Ze względu na ochronę sandaczy do czasu odwołania wprowadza się zakaz połowu na żywą lub martwą rybkę o wymiarze poniżej 25 cm na akwenach nr 2 i 6.
Powyższy zapis oznacza, że na akwenach 2 i 6 z uwagi na zarybienie ich małymi sandaczami, w celu ich ochrony, wprowadza się zakaz połowu na żywą i martwą rybkę o wymiarze poniżej 25 cm.
Każdy wędkarz, który zamierza łowić na żywą lub martwą rybkę musi założyć na kotwiczkę przynętę o wymiarze co najmniej 25 cm.