^ Do góry

Nasze Akweny

Wpisał: Administrator   
02.08.2007.
Sekcja wędkarska nie mogła by istnieć bez łowisk, które są jednym z jej najważniejszych elementów, dlatego postaram się, jak najdokładniej opisać tu wszystkie nasze akweny.

Swoje pierwsze dni nasza sekcja miała wraz z powstaniem pierwszego łowiska, na zbiorniku oddanym przez Wodzisławski Zakład Przemysłu Budowlanego zwanego „JEDYNKA”, w roku 1979.
Akwen „JEDYNKA” zajmuje powierzchnię około 8 ha, linia brzegowa dość zróżnicowana, od strony północnej obfita roślinność i wypłacenie, pozostałe brzegi strome pozbawione podwodnych roślin, dno w większości żwirowe, w części muliste. Głębokość tego akwenu dochodzi do 8 ; 9 metrów.



Rybostan „JEDYNKI”  to przede wszystkim biała ryba, płocie, wzdręgi, leszcze, karpie, ponadto okonie i to niejednokrotnie bardzo okazałe, oraz szczupaki. Jest to najstarszy akwen, w dodatku rzadko odwiedzany, i w swoich głębokich wodach kryje na pewno nie jeden medalowy okaz. „JEDYNKA” jest połączona dużym wypłyceniem z „akwenem „DWÓJKA” gwarantującym jedynie przepływ wody, a z uwagi na owe wypłycenie nie powodujący dużej migracji ryb.
 
________________________________________
 
Trzy lata później w 1982 roku, sekcja przejęła kolejny zbiornik nazwany później „OCZKIEM” . Zbiornik ten zajmuje powierzchnię 10 ha, a głębokości kształtują się od 1 do 3 metrów. „OCZKO” jest najpłytszym zbiornikiem wodnym a ponadto obfitującym w najbujniejsza roślinność wodna, co sprzyja wyjątkowo dobrze rozwojowi wszystkich ryb a w szczególności płoci i karasia, których na ąym łowisku jest zdecydowanie najwięcej.
  
  
Warunki te sprzyjają wyjątkowo dobrze dużemu przyrostowi drapieżników, szczupka, sandacza i suma które to już nie raz na tym zbiorniku dzięki swoim rozmiarom pozbawiały wędkarzy spławików, zestawów końcowych, i złudzeń, okazując poprzez zerwaną żyłkę i połamaną wędkę swoją siłę. Poza wymienionymi gatunkami ryb możemy tu spotkać również wzdręgi, dużo i duże karpie, amury, piękne liny którym muliste dno pokrywające cały zbiornik i duże połacie trzcinowisk bardzo odpowiadają. W mniejszej ilości leszcz, krąp, okoń, wzdręga, również sumik karłowaty.
 
________________________________________
 
Kolejny staw do swoich akwenów sekcja dołączyła w roku 1983, zbiornik ten znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie opisanej wcześniej „JEDYNKI” nazwany został „DWÓJKĄ” obszarowo jest to najmniejszy zbiornik bo zajmuje zaledwie 3 ha a głębokość nie przekracza 6 metrów niemniej jednak bardzo chętnie odwiedzany przez wędkarzy z uwagi na piękne zakątki ciekawa linię brzegowa, duża ilość wypłyceń co sprzyja z kolei dobrym braniom. Zbiornik ten jest połączony z „SZÓSTĄ”  i „TRÓJKĄ”  w związku z czym rybostan w tych zbiornikach jest podobny, a stanowi go karp, amur, lin, szczupak, sandacz, sum, w mniejszej populacji płoć, leszcz, krąp, okoń a nawet tołpyga.
  
  
  
 
Dno zbiornika w przeważającej większości jest żwirowe, w małej części muliste. Roślinność podwodna umiarkowana.
 
________________________________________
 
W roku 1989 sekcja przejęła kolejny staw, „TRÓJKĘ”, która zajmuje obszar 4 ha, a głębokość nie przekracza 8 metrów. Zbiornik ulokowany w pięknym spokojnym miejscu, i nie sposób nie wspomnieć o kryształowo czystej wodzie, co zawdzięcza dopływom wody gruntowej filtrowanej przez pokrywające całą powierzchnię zbiornika żwirowe dno.
  
  
  
 
Roślinność podwodna umiarkowana, kilka mniejszych trzcinowisk. Rybostan: karp, amur, lin, szczupak, sandacz, sum, również płoć, leszcz, krąp, okoń. Zbiornik połączony z „DWÓJKĄ” i „SZÓSTKĄ.
 
________________________________________
 
Trzy lata później w 1991 roku do swoich łowisk sekcja dołączyła zbiornik „CZWÓRKĘ” .
  
  
 
Zbiornik o powierzchni 4 ha, i głębokości dochodzącej do 6 metrów nie jest połączony z innymi zbiornikami. Linia brzegowa mocno porośnięta trzcinami, dno również bogate w roślinność i wypłyceniami, żwirowe i muliste. Na łowisku tym spotykamy dużą populację karasia, płoci, karpia, również szczupak, sandacz i okoń. Zbiornik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie „TRÓJKI”.
 
________________________________________
 
Rok 1996 to kolejne łowisko powiększające liczbę akwenów, łowisko „PIĄTKA” o bardzo zróżnicowanej linii brzegowej i dnie. Brzegi to strome spady, łagodne piaszczyste delikatnie schodzące dno, podwodne półki, i kilka wypłyceń, a to wszystko na 6 ha i przy głębokości dochodzącej do 6 metrów.
 
  
  
  
Dno piaszczyste, muliste i żwirowe, roślinność bardzo zróżnicowana. Rybostan podobny czyli karp, amur, lin, szczupak, sandacz, sum, również płoć, leszcz, krąp, okoń.
 
________________________________________
 
Kolejne dwa lata później w 1998 roku sekcja przejmuje kolejne łowisko. „SZÓSTKA” bo taką nazwę otrzymuje, to obok „OCZKA” jeden z największych akwenów, bo zajmuje powierzchnie 8 ha jest za to o wiele głębsze bo głębokości dochodzą tu do 7 metrów,
  
  
  
 
linia brzegowa bardzo urozmaicona, od bardzo stromych brzegów, wyłączonych z wędkowania, po duże wypłacenia, półwyspy, zatoczki i górki podwodne. Staw połączony z „DWÓJKĄ” i „TRÓJKĄ” stąd taki sam rybostan, karp, amur, lin, szczupak, sandacz, sum, również płoć, leszcz, kr±p, okoń. Roślinność podwodna i przybrzeżna umiarkowana, a dno żwirowe i muliste.
 
________________________________________
 
W roku 2001 do opisanych akwenów dołączył kolejny, duży zbiornik który otrzymał nazwę „MIASTECZKO”. Na powierzchni 5 ha oferuje on bardzo wiele ciekawych stanowisk wędkarskich. Akwen ten przedzielony jest przez prawie całą szerokość cyplem dzięki któremu liczba stanowisk jest jeszcze większa a linia brzegowa jeszcze bardziej urozmaicona. Znajdziemy tu również płycizny i górki podwodne jak i strome zjazdy, z roślinności przybrzeżnej kilka małych trzcinowisk a podwodnej umiarkowane i sporadyczne kępki wodorostów.
  
  
  
 
Głębokość tego łowiska dochodzi do 6 m, a rybostan stanowią: karp, amur, leszcz, lin, płoć, szczupak, sandacz, sum, okoń. Trzeba dodać że jest to też jeden z bardziej urokliwych akwenów, i chyba najchętniej odwiedzanym przez wędkarzy.
 
________________________________________
 
Do sekcji naszej należą również stawy hodowlane o łącznej powierzchni 5 ha a powstałe w roku 1984. Są one oczywiście wyłączone z wędkowania, a służą jedynie hodowli karpia.
 
Sekcja obecnie posiada osiem akwenów wędkarskich, o łącznej powierzchni około 48 ha, o bardzo urozmaiconych brzegach, oferuj±cych dogodne stanowisko najbardziej wymagającym wędkarzom, bogaty i obfity rybostan też powinien budzić radość w sercu każdego wędkarza, pozostaje zatem sprawdzić prognozy pogody, zorganizować trochę wolnego czasu i … na ryby !
 
Nasze akweny z lotu ptaka.
              
 
Opisał : Marcin Hajdus
Konsultacje i zdjęcia : Edward Góra