^ Do góry

Stowarzyszenie wędkarskie

Adrian Michulec zwycięża w zawodach z okazji Święta Karpia

 Święto Karpia Polskiego, sztandarowa impreza gminy Bestwina, a zwłaszcza Kaniowa zorganizowana w tym roku już po raz XVIII po raz kolejny zaliczy się do niezwykle udanych. Znakomita pogoda, dobrzy artyści, mnóstwo atrakcji dla dzieci i całych rodzin spowodowało, że przez tereny rekreacyjne w Kaniowie przewinęły się setki gości.
Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski”, Gminny Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie „ Z sercem na dłoni” dołożyli wszelkich starań, aby ta impreza na długo zapadła w pamięci i spełniła oczekiwania. Była to również okazja do promowania walorów rekreacyjnych Kaniowa, znakomitego wędzonego karpia oraz produktu regionalnego – kaniowskiego kołocza.
A wszystko zaczęło się od zawodów wędkarskich. W tym roku Stowarzyszenie Wędkarskie otrzymało dofinansowanie do serii zawodów wędkarskich ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze 2014 – 2020”.
Na zbiórce nad akwenem „Miasteczko” zameldowało się 76 wędkarzy. Ryby, jak to ryby. Jedne wygrzewały się w słoneczku i nie w głowie było im jedzenie, inne przygotowywały się do popołudniowej imprezy na terenach rekreacyjnych i także nie miały czasu na podsuwane im smakołyki, ale na szczęście dla wędkarzy były też i takie, które chętnie skusiły się na wszelkiego rodzaju przynęty i zanęty. A te według nich miał Adrian Michulec, ponieważ udało mu się przekonać do swoich przynęt 6, 56 kg rybek.
Niewiele gorsze rarytasy miał Erwin Iwanicki, na jego haczyku znalazło się 4, 52 kg ryb. Paweł Pasierbek również miał niewiele gorszy rezultat, bo złowił 4, 21 kg. W sumie 42 wędkarzom udało się przekonać ryby z „Miasteczka”, aby skorzystały z ich propozycji śniadania. Pełna lista w rozwinięciu informacji. Zdjęcia autorstwa Tomasza Gibasa TUTAJ , TUTAJ, TUTAJ , TUTAJ , TUTAJ  , TUTAJ i TUTAJ
Po zakończeniu zawodów wędkarze udali się na tereny rekreacyjne, gdzie nastąpiło podsumowanie zawodów i wręczenie nagród. Jak wspomniałem na wstępie większość nagród sfinansowana została z funduszy Unii Europejskiej, ale członek SW KKK, Stanisław Kulig dołożył jeszcze od siebie nagrody w postaci kulek proteinowych oraz przeznaczył znaczną ilość fantów na loterię. Należy zaznaczyć, że nie pobierano opłaty startowej za udział w zawodach, natomiast wędkarze wrzucali wolne datki do puszki z przeznaczeniem na pomoc dla Stasia Wojewódki. Zebrano na ten cel w trakcie zawodów 730 zł. Multikino przekazało wejściówki, płyty DVD, baloniki i inne jeszcze gadżety, a Dekoratornia z Czechowic-Dziedzic dywaniki i baloniki. Wszystko to przekazano Stowarzyszeniu „Z sercem na dłoni”.
Nagrody wręczali: Artur Beniowski, wójt gminy Bestwina i sołtys Kaniowa, Marek Pękala. Uczestnicy zawodów, jak również goście otrzymywali od Stowarzyszenia okolicznościowe koszulki sfinansowane w ramach wspomnianego programu.
W popołudniowej imprezie głównej, oprócz wójta Artura Beniowskiego, części radnych powiatowych i gminnych uczestniczyli: wicewojewoda Jan Chrząszcz oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina Zdzisław Bylok.
Mimo iż od godz. 15: 30 uczestników bawiły "Ondraszki" ze Szczyrku, następnie zespół "Bobi" (disco polo dance), dzieci szalały na zjeżdżalniach i korzystały z innych atrakcji to uroczyste otwarcie nastąpiło o godz. 18:30. Wówczas też wręczono statuetki najlepszym wędkarzom (Adrian Michulec, Erwin Iwanicki, Paweł Pasierbek) oraz wyróżnienia dla członków Stowarzyszenia oraz osób współpracujących ze Stowarzyszeniem, a byli to: Waldemar Pindel, Kazimierz Janik, Erwin Iwanicki, Dominik Malinowski, Edward Góra, Janusz Niemiec, Artur Dorobisz, Wiesław Jaszek, Stanisław Żabka, Józef Łuczkowski, Franciszek Hamerlak, Stanisław Olejak, Czesław Marszałek, Błażej Firganek, Ludwik Grygierzec.
Spoza Stowarzyszenia: Barbara Stepek, Jerzy Stanclik i Grzegorz Owczarz.
Zwieńczeniem imprezy był występ Mariusza Kalagi z zespołem oraz zabawa taneczna z zespołem Puls Music.
Ogromne podziękowania dla uczestników Święta Karpia w imieniu własnym oraz rodziców Stasia Wojewódki kieruje Pani Iwona Sojka, prezes Stowarzyszenia „Z sercem na dłoni”, ponieważ dzięki ich hojności zebrano na leczenie Stasia kwotę 8429, 75 zł.
Nie można zapomnieć o usłudze gastronomicznej, którą świadczył firma Pana Tomasza Kopcia „Dworek Eureka”. Pysznego karpia wędzonego przygotowała wędzarnia z Ochab – Gospodarstwo Rybackie Madzia, a same karpie pochodziły z hodowli Pana Błażeja Firganka i przygotowali je do wędzenia członkowie Stowarzyszenia. Kołocz kaniowski pochodził z Cukierni Asteria z Kaniowa (Hulboj A., Hulboj-Byrska J., Byrski D.).
Swoje stoisko miała Lokalna Grupa Rybacka, która oprócz promowania działalności LGR, w tym informowania o najbliższych konkursach wniosków o dofinansowanie, również serwowała wędzone rybki.
Lp. Imię i nazwisko Waga
1 Michulec Adrian 6,56
2 Iwanicki Erwin 4,52
3 Pasierbek Paweł 4,21
4 Wypenda Paweł 4,09
5 Góra Andrzej 3,83
6 Olek Rafał 3,74
7 Strępel Marcin 3,29
8 Czopek Damian 3,18
9 Niemiec Janusz 3,1
10 Olek Jan 3,07
11 Tomaszczyk Sławomir 3,02
12 Janusz Jacek 3
13 Lubański Władysław 2,24
14 Konopka Patryk 2,17
15 Jaszek Czesław 2,12
16 Lis Marek 1,86
17 Pecuch Tomasz 1,86
18 Maroszek Tadeusz 1,85
19 Cieślik Marek 1,5
20 Dorobisz Artur 1,46
21 Kwak Ryszard 1,34
22 Ochman Edward 1,31
23 Czajciński Wacław 1,24
24 Bzdoń Waldemar 1,2
25 Saczko Paweł 1,15
26 Wejster Rafał 1,14
27 Rychta Konrad 1,05
28 Chmielniak Marcin 0,99
29 Łuczkowski Józef 0,88
30 Janusz Tomasz 0,88
31 Czajciński Maciej 0,84
32 Kołodziejczyk Jerzy 0,72
33 Witoszek Zbigniew 0,65
34 Dziedzic Wojciech 0,58
35 Łątka Kazimierz 0,34
36 Kotas Ryszard 0,32
37 Szyma Rafał 0,31
38 Halama Edward 0,18
39 Firganek Emilia 0,18
40 Greń Aleksander 0,16
41 Pasierbek Łukasz 0,02