^ Do góry

Stowarzyszenie wędkarskie

Relacja z Walnego Zebrania Stowarzyszenia

DSCF4677DSCF4693W niedzielę, 17 stycznia, w sali Domu Strażaka w OSP Kaniów odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” im. Adolfa Gascha. Wzięło w nim udział 99 członków, kandydaci do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia oraz zaproszenie goście w osobach: Marcin Kanik – zastępca wójta gminy Bestwina, Marek Pękala – sołtys sołectwa Kaniów, Grzegorz Boboń – dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie, Grzegorz Owczarz – prezes OSP Kaniów i radny Rady Gminy Bestwina, Sławomir Lewczak – redaktor Magazynu Gminnego.
Otwarcia Zebrania i powitania wszystkich przybyłych dokonał prezes Roman Sas, a następnie powierzył prowadzenie Zebrania Grzegorzowi Boboniowi.
Zgodnie z tradycją na początku Zebrania wyróżniono najlepszych wędkarzy 2015 roku, i tak, Wędkarzem Roku 2015 Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” został Rafał Olek, drugie miejsce zajął Janusz Niemiec, a trzecie Jerzy Bochniewicz. Pamiątkowe puchary wręczali: Marcin Kanik, zastępca wójta i Jan Adamiec, wiceprezes Stowarzyszenia. Według prowadzonej klasyfikacji tytuł Młodzieżowego Wędkarza Roku uzyskał Daniel Zużałek.

Swoje sprawozdania złożyli kolejno: prezes Roman Sas, Jan Adamiec- wiceprezes odpowiedzialny za gospodarowanie łowiskami, organizację prac związanych z utrzymaniem ładu i porządku, organizację zawodów sportowych i imprez środowiskowych, Dominik Malinowski, zastępca prezesa odpowiedzialny za gospodarkę rybacką i ogólnie pojętą gospodarkę materiałową, skarbnik Edward Góra, Jan Olek (Komisja Dyscyplinarna) i Wiesław Jaszek (Komisja Rewizyjna).
W swoim sprawozdaniu Roman Sas przypomniał historię powstania Stowarzyszenia, przedstawił skład Zarządu, podjęte uchwały oraz najważniejsze działania, jakie podejmowane były w trakcie roku, między innymi podpisanie umowy dotyczącej zasad użytkowania akwenów, umowy na wywóz śmieci, współpraca z Policją w zakresie dbałości o bezpieczeństwo na akwenach i nad akwenami.
Stowarzyszenie brało udział w obchodach 25 – lecia Samorządu Terytorialnego, w świątecznej akcji zbiórki żywności, w dożynkach gminnych, współorganizowało Święto Karpia,  wspomogło poszkodowaną w wyniku pożaru rodzinę poprzez udział w zbiórce na ten cel i przekazanie darowizny.
Jeśli chodzi o gospodarkę rybacką to do akwenów, na których łowią członkowie Stowarzyszenia wpuszczono przeszło 14 ton ryb, na co składa się 13 ton karpia i amura, ponad pół tony szczupaków oraz około pół tony leszczy i karasi. Większość to wyhodowane ryby we własnych stawach hodowlanych, ale są również wśród nich ryby zakupione u hodowców. Najwięcej ryb wpuszczono do akwenów Oczko, Miasteczko i połączonych łowisk 2 i 6.
Dla członków Stowarzyszenia wykonane zostały nowe legitymacje w formie dyskietek do zawieszenia na szyi w etui i przy pomocy smyczy, zorganizowano zawody wędkarskie wiosenne, drużynowe, nocne, z okazji Święta Karpia i jesienne. Po raz pierwszy oprócz zawodów z okazji Dnia Dziecka odbyły się również zawody dla dzieci we wrześniu. Każde dziecko uczestniczące w zawodach otrzymało nagrodę i słodki poczęstunek.
W trakcie 2015 roku siedmiokrotnie przeprowadzono akcję sprzątania akwenów wędkarskich.
W związku z tym, że nastąpiła zmiana organizacyjna i nie istnieje już Sekcja Wędkarska tylko Stowarzyszenie Wędkarskie, dzięki sponsorom zakupiono nowy namiot a poprzedni przekazano sołtysowi sołectwa Kaniów do wykorzystania w trakcie organizowania imprez plenerowych. Wykonano również model karpia, który został już wykorzystany, między innymi w trakcie Dożynek i Święta Karpia.
Stowarzyszenie współpracowało również ze Stowarzyszeniem „Z sercem na dłoni” pomagając, m.in. w organizacji Dnia Radości, loterii w czasie Święta Karpia oraz biorąc udział w przedstawieniu charytatywnym.
Wybudowano nową kładkę o wymiarach 11,5 m długości i 1,2 m szerokości na wyspę na akwenie nr 6, dokonano zakupu próbnej serii koszulek i czapeczek, w których członkowie Stowarzyszenia wystąpili na Święcie Karpia oraz przy innych okazjach, gdzie reprezentowali Stowarzyszenie.
W trakcie przeprowadzonych kilkuset kontroli przez członków Komisji Dyscyplinarnej stwierdzono 3 przypadki złamania Regulaminu, w wyniku czego zostały odebrane zezwolenia na połów ryb.
Komisja Rewizyjna złożyła wnioski o przyjęcie sprawozdań oraz udzielenie absolutorium Zarządowi i wnioski te zostały przyjęte jednogłośnie.
W trakcie dyskusji zgłoszono wiele wniosków, między innymi przyjęto, aby ustalić górny wymiar karpia na Oczku na 55 cm, a na pozostałych łowiskach na 60 cm, ustalono górny wymiar amura na 80 cm i wyłączono suma z limitu gatunków wpisywanych do kalendarzyka.
Na uwagę zasługuje wniosek zgłoszony przez wędkarską młodzież, aby na akwenie nr 5 wprowadzić zasadę „złów i wypuść”, ale nie zyskał on poparcia, jednak wystawia młodzieży doskonałe świadectwo, z czego powinniśmy się cieszyć.
Ustalono terminy przyjmowania wpłat za zezwolenia na połów ryb:
7 lutego, 21 lutego, 13 marca w godzinach od 9 do 12 , ewentualnie do 13 w przypadku dużej liczby wpłacających. Wpłaty przyjmowane będą w Pawilonie sportowym przy boisku LKS Kaniów.
Wysokość składki pozostaje na niezmienionym poziomie. Podania o przyjęcia do Stowarzyszenia nowych członków rozpatrywane będą po zakończeniu przyjmowania ww. wpłat.
Obecny na zebraniu redaktor Magazyny Gminnego i autor różnych publikacji, Sławomir Lewczak, przypomniał sylwetkę patrona Stowarzyszenia Adolfa Gascha, przedstawił jego największe sukcesy w hodowli i spieniężaniu ryb oraz poinformował nad czym pracował w ubiegłym roku, i tak: opublikował szereg artykułów o Adolfie Gaschu w Magazynie Gminnym oraz nawiązał współpracę z Polskim Towarzystwem Rybackim, które z kolei opublikowało jego artykuł w swoim organie prasowym. W przygotowaniu jest obszerniejsza publikacja na temat Adolfa Gascha oraz jego działalności. Przekazał na ręce prezesa Stowarzyszenia portret patrona Stowarzyszenia oraz przedruk ww. artykułu zamieszczonego w Przeglądzie Rybackim nr 6/2015.
Grzegorz Boboń poinformował, że Centrum Kultury w 2016 roku przymierza się do wydania rozszerzonej drugiej publikacji na temat Adolfa Gascha. Pierwsza, pod tytułem: „Adolf Gasch - hodowca z Kaniowa  w świetle tekstów źródłowych” ukazała się sumptem Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji  w 170-tą rocznicę urodzin Adolfa Gascha w 2009 roku. W ubiegłym roku była 100 rocznica śmierci.
DSCF4694Członkowe Stowarzyszenia, którzy chcieliby zakupić koszulki i czapeczki Stowarzyszenia proszeni są o zgłaszanie się do Zarządu. Można tego dokonać w trakcie dokonywania opłaty za zezwolenia.